Menu Zamknij

Kierownik budowy – kim jest i jak go wybrać?

Zgodnie z prawem panującym w Polsce, każdy, kto chce rozpocząć budowanie – czy to domu rodzinnego, czy biurowca – musi mieć kierownika budowy. A zatem, zatroszczenie się o dobrą działkę, projektanta i ekipę budowlaną to nie wszystko – konieczny jest jeszcze sprawdzony, odpowiedzialny człowiek zarządzający pracami. Wiele osób rozpoczynających swoją przygodę z budownictwem może się zastanawiać, jak dobrze wybrać taką osobę i co należy do jej obowiązków. Dobrze jest o tym wiedzieć, gdyż to właśnie kierownik będzie odpowiedzialny za wiele zadań związanych z budową. Warto więc przede wszystkim, aby był doświadczony nie tylko w swoim fachu, ale też we właściwej współpracy – i z ekipą, i z klientem. Należy wziąć to pod uwagę i jak najszybciej wypracować odpowiednią relację z taką osobą – znacznie ułatwi to pracę na kolejnych etapach budowy.

Kierownik budowy – czyli właściwie kto?

Według kodeksu budowlanego kierownik budowy jest absolutnie niezbędny przy prowadzeniu jakichkolwiek prac związanych z budownictwem. Aby dowiedzieć się, jakie są jego zadania, najlepiej jest zajrzeć do odpowiedniego aktu prawnego – do ustawy Prawo budowlane. Artykuł czterdziesty drugi tego dokumentu mówi, że kierownik budowy musi sprawdzać zgodność budowy z przewidzianymi w dokumentacji ustaleniami oraz parametrami. Jego obowiązkiem jest czuwanie nad realizacją projektu i jej jakością, ponosi też odpowiedzialność za różnego rodzaju możliwe błędy i niedociągnięcia. Jak więc widać, jego rola jest niezwykle istotna, i jemu także, podobnie jak jego pracodawcy, zależy na prawidłowym przebiegu prac budowlanych i dotrzymaniu ustalonych terminów. W przeciwnym razie, na jego głowę również spadają bowiem problemy.

Podstawowe wymagania i obowiązki kierownika budowy

Do wymagań stawianych kierownikom budowy należą między innymi:

 • posiadanie konkretnych ubezpieczeń
 • bycie członkiem izby zawodowej
 • posiadanie przynajmniej dwóch lat doświadczenia, jeśli dana osoba jest absolwentem jakiejś szkoły technicznej

Jak się zatem okazuje, nie każdy może wykonywać taki zawód. Wynika to z faktu, że rola kierownika budowy jest bardzo istotna i odpowiedzialna.

Do jego podstawowych zadań należą bowiem:

 • zajmowanie się ewentualnymi problemami, które mogą pojawić się na budowie – ich ocena i proponowanie rozwiązań
 • samodzielne odpowiadanie za sprawy techniczne podczas prac budowlanych

Ponadto, kierownik budowy musi dopełnić kilku formalności i wywiązać się z innych związanych z budową obowiązków. Aby od początku do końca zgodnie z przepisami przeprowadzić klienta i ekipę budowlaną przez proces realizacji danego zlecenia, musi on kolejno:

 • złożyć w wydziale nadzoru budowlanego odpowiedni dokument, w którym oświadcza, że przyjmuje na siebie obowiązki kierownika budowy
 • zgodnie z prawem przejąć od właściciela teren budowy
 • umieścić w odpowiednim miejscu tablicę informacyjną i prawidłowo zabezpieczyć miejsce prac budowlanych
 • postarać się o geodezyjne wyznaczenie obiektu
 • prowadzić dokumentację dotyczącą przebiegu prac, między innymi dziennik budowy
 • prawidłowo wprowadzać w życie poszczególne zalecenia projektanta albo inspektora budowy, które zostały wpisane do dziennika
 • przekazać do odbioru wszystkie, nawet te niewidoczne po ukończeniu prac (na przykład fundamenty), części budowy
 • po ukończeniu budowy przekazać obiekt do odbioru właścicielowi
 • złożyć pisemne oświadczenie informujące o należytym przeprowadzeniu prac budowlanych i uporządkowaniu terenu

Czym jeszcze powinien się charakteryzować kierownik budowy?

Zawarte w poprzednim punkcie wymagania i obowiązki to jedynie podstawowe zadania, które wynikają z regulacji prawnych. Dobry kierownik budowy zajmuje się bowiem także innymi rzeczami podczas prac budowlanych. Jako fachowiec powinien służyć też dobrą radą i pomocą w wyjaśnianiu często niejasnych, nowych i trudnych do zrozumienia kwestii. Zarówno członek ekipy budowlanej, jak i inwestor, może mieć pewne pytania związane z budową, na które dobry specjalista jest w stanie udzielić zrozumiałej, wyczerpującej odpowiedzi.

Jak znaleźć dobrego kierownika budowy?

Sprawdzony i dobry kierownik budowy nie tylko daje inwestorowi gwarancję, że prace budowlane przebiegną sprawnie i zadowalająco, ale też może przyczynić się do zapewnienia mu innych korzyści. Co ciekawe, nawiązując współpracę z fachowcem, który jest już znany w środowisku branżowym i cieszy się doskonałą reputacją, można liczyć na szczere i dobre rady związane z wyborem odpowiednich materiałów czy ekip, a także na spore rabaty w sklepach budowlanych. Pozwala to zaoszczędzić pieniądze i wpłynąć na lepszą jakość budowy.

Jak więc znaleźć takiego kierownika? Warto sprawdzić ogłoszenia w gazetach albo w Internecie – w tym drugim przypadku można od razu przeczytać dostępne na temat danej osoby opinie, co również pomoże dokonać właściwego wyboru. Często można też spytać o polecanego pracownika w danej firmie budowlanej lub u projektanta obiektu. Dobrze jest też zorientować się, czy ktoś znajomy nie przeprowadzał w ostatnim czasie prac budowlanych – być może ma już sprawdzoną ekipę i kierownika, którego mógłby polecić.

Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto sprawdzić doświadczenie konkretnej osoby – przy ilu budowach pracował i jak oceniają go inni inwestorzy. Można też osobiście nawiązać kontakt z wybranym kierownikiem, aby z nim porozmawiać i samodzielnie ocenić, czy spełnia odpowiednie oczekiwania.

 

Wybór kierownika budowy to niezwykle ważne zadanie – to on będzie odpowiadał za przebieg prac budowlanych, prawidłową realizację założeń projektanta i efekt końcowy. Dlatego też należy poświęcić trochę czasu na znalezienie właściwej osoby, a przy nawiązywaniu z nią współpracy spisać szczegółową umowę określającą jej zadania. Dzięki takiemu podejściu do sprawy można mieć pewność, że należycie zadbało się o sprawny i bezbłędny przebieg budowy.